Ciekawe sposoby na wykorzystanie USB
30 stycznia 2023Ostatnia modyfikacja: 3 lutego 2023
Podstawowym przeznaczeniem pamięci Flash USB, znanej również jako pendrive, jest przechowywanie plików. Ze względu na łatwy sposób podłączania i odłączania pamięci Flash, to często wykorzystuje się ją do przenoszenia danych między różnymi urządzeniami. Jest wiele mniej lub bardziej skomplikowanych sposobów, którymi można w świetny sposób wykorzystać nieodkryty potencjał tych urządzeń. Niektóre z nich przedstawimy w tym materiale.
Przy wszystkich wymienionych propozycjach na pewno będziemy potrzebować pendrive, a dodatkowe akcesoria i kroki, które będą niezbędne, wymienimy w każdym temacie osobno.
1. Przenośne aplikacje zawsze pod ręką
Jeżeli korzystamy z jakiegoś konkretnego programu, to warto sprawdzić, czy występuje w wersji „portable”. Przykładowo wiele programów do monitorowania stanu (np. temperatur) naszego blaszaka posiada wersje przenośne.
Portable to wersja programu, która nie wymaga instalowania żadnych dodatkowych plików lub bibliotek. Wszystko, czego program potrzebuje do poprawnego działania, jest w pliku „.exe”. Takie wersje idealnie się sprawdzają przy połączeniu z przenośną pamięcią Flash.
2. Funkcja „autorun” dla programów
Zacznijmy od jednej z ciekawszych funkcji, czyli automatycznego uruchamiania dowolnej aplikacji, która znajduje się na pendrive. Aby to zrobić, będziemy potrzebować pendrive oraz:
– aplikacji, którą chcemy uruchomić, zapisanej na pendrive,
– komputer lub laptop w celu przygotowania,
– podstawowy notatnik (inne dokumenty tekstowe typu „Word” nie są rekomendowane, ponieważ używają innego kodowania).
Po przygotowaniu aplikacji na pendrive, która nas interesuje, wystarczy:
- Utworzyć nowy dokument tekstowy (notatnik) w głównym katalogu USB
- W notatniku wpisać[Autorun]
Open=”NazwaAplikacji”.exe
Action=Start „NazwaAplikacji”.exe
Label=My Portable PC
Icon=”NazwaAplikacji”.exe - Ostatnim krokiem jest zapisanie notatnika jako „autorun.inf” również w głównym katalogu USB.
Od teraz po podpięciu USB do komputera lub laptopa automatycznie pojawi się wybrana przez nas aplikacja.
3. Dodatkowe zabezpieczenie sprzętu
Pamięć USB może zostać przerobiona na klucz systemowy, który dodatkowo zabezpieczy nasz komputer lub laptop. Po przygotowaniu takiego klucza USB nie będziemy w stanie uruchomić systemu bez podpiętego USB. Co ciekawe, to dane, które znajdują się na naszym pendrive, nie zostaną utracone i nadal możemy nasze urządzenie wykorzystywać do przenoszenia lub przechowywania plików.
Aby poprawnie przygotować taki klucz, warto skorzystać z bezpłatnych oprogramowań, które są dostępne w sieci. W pełni dostępny kreator konfiguracji przeprowadzi użytkownika krok po kroku przez cały proces.
4. Bootowalny USB z systemem
Każdy domorosły użytkownik komputera stacjonarnego lub laptopa powinien posiadać instalator swojego systemu w celu ewentualnej naprawy, odzyskania lub zainstalowania nowego systemu w razie problemu. Dotychczas najczęściej spotykało się instalatory na CD/DVD, jeżeli jednak takich nie posiadamy, to możemy w prosty sposób przygotować sobie swój własny bootowalny USB.
Aby to wykonać dodatkowo potrzebujemy plik instalacyjny z oficjalnej strony Microsoft.
Wystarczy uruchomić pobrany plik, następnie wybrać naszą podpiętą pamięć USB i postępować zgodnie z instrukcją kreatora, która doprowadzi nas do samego końca.
5. Większa ilości pamięci RAM
Jeżeli posiadasz nośnik USB o pojemności powyżej 1 GB, który jest nieużywany, a system działa wolno, to warto wykorzystać go do rozszerzenia pamięci RAM. Wystarczy skorzystać z wbudowanej funkcji systemu Windows®, która nazywa się „ReadyBoost”.
ReadyBoost to funkcja, która pozwala zwiększyć ilość pamięci operacyjnej komputera za pomocą pendrive lub karty SD, jako urządzenia buforującego. Funkcja ta jest dostępna już od 2007 roku i pojawiła się wraz z premierą Windows Vista. Korzystanie z tej opcji poprawia prędkość startu systemu oraz przyspiesza pracę programów biurowych. Niestety nie zmienia praktycznie nic w przypadku gier na słabych komputerach.
6. Własna mini-konsola do gier
Jest możliwość przekształcenia pamięci Flash w małą konsolę do gier z lat 80-tych, która bazuje na emulatorze. Gry sprzed ponad trzydziestu lat zajmują promil przestrzeni na pendrive w porównaniu do współczesnych. To sprawia, że zawsze przy sobie możemy mieć pokaźną bibliotekę tytułów, które w każdej chwili możemy uruchomić. Będziemy w stanie zagrać w takie tytuły, jak Kong albo Pac Man.
7. Osobista Wikipedia
Jest możliwość pobrania pełnej Wikipedii. Można ją mieć zawsze przy sobie. Angielska wersja językowa jest największa i zajmuje około 17 GB, ale inne wersje (w tym polska) zajmuje w okolicach 15 GB. Tym sposobem można posiadać całą internetową encyklopedię w małej kieszeni, która do poprawnego działania nie będzie wymagać połączenia z Internetem, co niekiedy może okazać się pomocne i przydatne.
Podsumowanie
Z przenośną pamięcią USB można zrobić wiele, a ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Przedstawione propozycje to tylko mała część pomysłów, jakie przychodzą nam do głowy.
Jeżeli spodobały Ci się któreś z nich lub nasze rozwiązania zainspirowały Cię do zrobienia czegoś innego, to zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty pamięci USB TUTAJ.