Nasze mamy grają w gry


Ostatnia modyfikacja: 10 lutego 2023

Gaming rośnie w siłę w tempie niemożliwym do zatrzymania. Branża przez ostatnie lata zmieniała się dynamicznie, rozgrywki e-sportowe stały się oficjalną rywalizacją sportową, a najlepsi gracze całego świata mają swoje fankluby, godne pozazdroszczenia przez gwiazdy kina.

Nie powinno więc nikogo dziwić, że gaming w wersji mobile również mocno podskoczył w statystykach, a liczba tych graczy wzrosła znacząco, zwłaszcza w 2020 roku, roku w którym zostaliśmy zamknięci w domach na długie miesiące i zdani na siebie, jeśli chodzi o zapewnienie sobie rozrywki. Wiele osób wybrało granie w gry, co przełożyło się na ciekawe doniesienia z branży:

  • Ponad połowa graczy mobilnych ma ponad 34 lata (MediaKix)
  • 90% czasu spędzonego z telefonem to gra w gry i aplikacje (eMarketer)
  • Kobiety stanowią 63% graczy mobilnych, a ponad 60% z nich gra w gry codziennie (MediaKix)
  • Co najciekawsze: 85% graczy nie identyfikuje się jako gracz (techjury)

Portal Newzoo wyróżnia aż osiem grup gamerów!

Chcesz sprawdzić jakim ty jesteś graczem? Newzoo przygotowało quiz – sprawdź się

Czy wiesz, że jesteś graczem?

Grasz w gry okazjonalnie, kiedy znajdziesz wolną chwilę lub kiedy chcesz się zrelaksować? „Przypadkowo” wchodzisz na strony www poświęcone nowym grom, chociaż wcale nie masz zamiaru ich kupować? Interesuje Cię sprzęt oferowany pod gaming? Pobierasz gry, wyświetlane jako reklamy w Twoim telefonie? Denerwujesz się, kiedy brakuje Ci miejsca na telefonie na nowe gry?

To oficjalne, jesteś graczem!

Co więcej, jesteś graczem minimalistą, który nie potrzebuje super wydajnego sprzętu do gier, kupując tylko to, co niezbędne lub kiedy jest to zakup okazjonalny, np. w formie #prezentu świątecznego. A do mobile gamingu potrzebna jest tylko odrobina czasu (możesz też grać dla zabicia czasu, czekając w kolejkach, jadąc autobusem itp.) i telefon. Jaki telefon jest najlepszy do grania? Na pomoc przychodzi zestawienie portalu benchmark.pl.

Jeśli jednak Twój obecny telefon całkowicie ci wystarcza, a jako członek gamerskiej grupy „Zabijaczy czasu” potrzebujesz jedynie więcej miejsca na wszystkie swoje gry i aplikacje, wystarczy że zainwestujesz w dobrą kartę pamięci, np. karta micro IRDM z prędkością odczytu do 100 MB/s i możesz załadować na swój telefon mnóstwo gier, które pozwolą Ci się oderwać od rzeczywistości na dłuższą chwilę, oczywiście dopóki nie padnie Ci bateria😉

Mobilny gaming ale nie z mobilem?

A co jeśli kręci Cię gra w gry, ale te dostępne na telefon już Cię znudziły i masz ochotę pograć w coś bardziej przygodowego, z fajną grafiką, dobrym story i nutką sentymentalizmu, np. Super Mario Bros, Zelda albo Pokemon?

Kojarzysz Nintendo?

No ba, japońska firma ma od lat silną pozycję w świecie gier. Ma też swoją strategię polegającą na tym, że kieruje swój sprzęt i gry dla graczy mobilnych, a jej flagowy produkt Nintendo Switch to gratka dla tych, którzy lubią grać w modelu hybrydowym – samemu, w domu, na zewnątrz, w duecie – wszystko to jest możliwe dzięki kontrolerom joy con.

nintendo switch z kartą irdm

Każdy kto zdecyduje się na zakup Nintendo Switch musi jednak stanąć przed pewnym wyborem – zgodzić się na wewnętrzną pamięć urządzenia 32 GB (przy czym część pamięci jest zarezerwowana dla systemu operacyjnego), co nie jest wcale mało, biorąc pod uwagę fakt, że gry dedykowane na Switcha nie zajmują dużo miejsca, choć są i wyjątki, jak np. gra Wiedźmin 3: Dziki Gon (30 GB) lub Dragon Quest Heroes (32 GB). Pobranie całej zawartości gry w wersji cyfrowej wiąże się więc z koniecznością dokupienia zewnętrznej karty pamięci. Warto przed zakupem zapoznać się ze specyfikacją Nintendo. Konsola wspiera microSD, microSDHC oraz microSDXC w standardzie UHS I. Zalecane przez producenta prędkości to 60-100 MB/s, a maksimum pojemności wspieranej przez konsolę to 2 TB, co w przyszłości może być bardzo przydatne.

Biorąc pod uwagę realia, 256 GB pojemności w zupełności wystarczy na zakup gier w digitalowej wersji, jeśli często z takich korzystacie. W przypadku sporadycznego grania w gry najlepszym rozwiązaniem będzie karta 128 GB – bez stresu, że zabraknie miejsca, ale bez przepłacania za wyższe pojemności.

Co warte uwagi, Nintendo Switch wprowadził w tym roku aktualizację oprogramowania, która pozwala przenosić gry pomiędzy wbudowaną pamięcią, a zewnętrzną kartą microSD – jak to zrobić – portal spider’s web opisał szczegóły.

Pozostaje nam czekać co jeszcze pokaże swoim fanom i użytkownikom producent konsoli, a według doniesień z branży planowana jest nowa wersja Nintendo Switch już na początek przyszłego roku.