Budowa i rodzaje pamięci RAM


Ostatnia modyfikacja: 29 grudnia 2023

Pamięć RAM (Random Access Memory) to jeden z najważniejszych komponentów w każdym komputerze. Moduły pamięci RAM pozwalają na przechowywanie danych, które w czasie rzeczywistym są wykorzystywane do poprawnej pracy komputera i aplikacji. Warto wiedzieć, że pamięć operacyjna w przeciwieństwie do dysków HDD/SSD jest ulotna, dzięki czemu może osiągać prędkości zapisu, odczytu i kopiowania sięgające dziesiątek, a nawet setek tysięcy megabajtów na sekundę (MB/s), co w porównaniu do standardowego dysku SATA SSD jest nawet 200 razy większą prędkością, dlatego nawet te najszybsze dyski nie mogą pełnić roli pamięci operacyjnej, ponieważ są zbyt wolne. Z drugiej strony „ulotność” pamięci RAM nie pozwala na stałe magazynowanie danych, więc wszystkie informacje zapisane w pamięci operacyjnej zostają utracone po odłączeniu zasilania, dlatego równie ważna jest obecność magazynu danych w postaci dysku, na którym wyniki operacji wykonanych przez pamięć RAM i procesor mogą zostać zapisane na stałe.

Typy pamięci RAM

Na rynku pamięci można znaleźć kilka różnych typów pamięci RAM. Zakup nowych modułów do swojego komputera należy rozpocząć od sprawdzenia możliwości posiadanej płyty głównej pod względem obsługiwanej przez nią maksymalnej prędkości i pojemności modułów. Warto również zweryfikować ilość wolnych banków.

Mówiąc o pamięci operacyjnej, należy wymienić wszystkie typy, jakie można spotkać:

  • RDIMM
  • LRDIMM
  • U-DIMM ECC

Wszystkie wymienione rodzaje znajdują swoje zastosowanie w zaawansowanych urządzeniach przemysłowych i serwerowych.

Jeśli jednak szukasz pamięci do swojego komputera stacjonarnego, którego przeznaczeniem są zadania biurowe lub uruchamianie gier i aplikacji nawet tych najbardziej wymagających, to najprawdopodobniej potrzebujesz ostatni, znany typ pamięci, czyli U-DIMM.

Pamięć U-DIMM to typ pamięci, który występuje w generacjach DDR5, DDR4, DDR3 i starszych.

Piąta, najnowsza generacja pamięci RAM posiada 288 pinów, czyli identyczną ich ilość jak w przypadku poprzedniej generacji. Ta sama ilość pinów w złączu nie oznacza wstecznej kompatybilności, ponieważ płyty główne pod DDR4 nie poradziłyby sobie z obsługą najnowszych technologii generacji piątej, dlatego jest to zabezpieczone „przedziałkiem” w złączu, który został delikatnie przesunięty, aby uniemożliwić montaż modułów DDR5 w płytach poprzedniej generacji.

DDR5 wyróżnia się od swojego poprzednika szybkością i przepustowością. Dodatkowo posiada technologię On-Die ECC (Error Correction Code), która we wcześniejszych generacjach zarezerwowana była tylko dla modułów U-DIMM ECC. W poprzednich generacjach moduły ECC nie działały na płytach głównych nie obsługujących korekcji błędów i odwrotnie, ponieważ ta technologia była zarezerwowana tylko dla rozwiązań serwerowych. Moduły najnowszej generacji DDR5 posiadają tę technologię wbudowaną w układy scalone (kości), stąd nazwa On-Die ECC.

Odpowiednikiem pamięci U-DIMM dla laptopów i urządzeń przenośnych są moduły SO-DIMM. Pamięci te w nowszych wersjach występują z podziałem na te same generacje. Pamięć SO-DIMM DDR5 posiada 262 piny w złączu, czyli o 2 piny więcej w porównaniu do poprzedniej generacji, co już sprawia, że nie jest możliwe podpięcie tego typu modułu generacji piątej do laptopa lub innego urządzenia obsługującego DDR4 lub generację starszą. Dodatkowo „przedziałek” również występuje z drobnym przesunięciem, a same moduły SO-DIMM DDR5 korzystają z technologii On-Die ECC, która została wbudowana w kości pamięci najnowszej generacji, analogicznie do U-DIMM DDR5.

 

Podstawowa budowa pamięci RAM

Każdy moduł pamięci RAM składa się z kilku podstawowych elementów:

  1. Wielowarstwowa płytka drukowana (PCB) najczęściej w kolorze czarnym, ale również występują w kolorze zielonym lub niebieskim;
  2. Kości pamięci w ilości odpowiedniej dla konkretnego ranku i typu pamięci;
  3. Układ PMIC (dla DDR5), który dodatkowo zawiera w sobie taki układ, jak SPD HUB, w którym przechowywane są wszystkie informacje na temat napięć, prędkości, opóźnień i profili OC. Samo PMIC (Power Management IC) odpowiada za zarządzanie zasilaniem modułów. W przypadku starszych generacji za gromadzenie informacji o ustawieniach odpowiadało wyłącznie SPD zapisywane na układzie EEPROM;
  4. Liczne komponenty pasywne, takie jak rezystory, tranzystory, drabinki rezystorowe, cewki indukcyjne. Wszystkie służą do poprawnego przepływu prądu przez każdy komponent oraz do regulowania napięć na poszczególnych elementach modułu;
  5. Piny w odpowiedniej ilości i z rozstawem pod konkretną generację, które umożliwiają montaż w płycie głównej i służą do wymiany danych między modułami pamięci a resztą podzespołów komputera;
  6. Boczne wcięcia pozwalające na zabezpieczenie modułów w slocie pamięci RAM za pomocą dedykowanych zapięć;
  7. Podświetlenie RGB/aRGB oraz chłodzenie w postaci radiatorów – opcjonalne wyposażenie, które najczęściej spotykane jest w podkręconych modułach konsumenckich, ale również takie rozwiązania spotykane są w serwerach i przemyśle, gdzie podświetlenie informuje o ewentualnych błędach konkretnego modułu, a radiator poprawia stabilność pracy.

Informacje, które zostały przedstawione w tym materiale są jedynie częścią, która opisuje podstawowe typu i budowę modułów pamięci RAM. W kolejnych materiałach dowiesz się więcej na temat prędkości, opóźnień i innych ważnych szczegółów związanych z pamięcią RAM.

Masz pytania lub znalazłeś błąd? Napisz do nas na Facebook – GOODRAM/IRDM.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych pamięci lub innych produktów dostępnych w ofercie, to zajrzyj na naszą stronę – www.goodram.com.